Frederiksø 2 • DK-5700 Svendborg • +45 30 624 623

Adresse Telefon Email Facebook Login
topimg.jpg
topimg2.jpg

Effektliste

Effektliste

 
Eff.nrTitelGiverFoto 
1000"Lystfartøjer" 
 
Mere info
1001"Runa"Foreningen Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1002"Miss Selandia"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
1003"Freya"Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Mere info
1004"Veb"Nykøbing Sjællands Kommune
 
Mere info
1005"Svip"Knud Gleie, Lyngby
 
Mere info
1006"Caramba"Nykøbing Sjælland Kommune
Mere info
1007"Gill"Hagberdt Knudsen, Kastrup
Mere info
1008MotorbådTestamente. Århus
 
Mere info
1009Optimist-jollePeter Nordbjærg, Skovshoved
Mere info
1010"Flickan"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
1012RojolleNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
1013Int. Moth-jolleHenrik Jensen, Svendborg
Mere info
1014BB-jolleAssens Sejlklub
Mere info
1015Finn-jolleNiels Iuel-Brockdorff
Mere info
1016Optimist-jolleDansk Sejlunion
Mere info
1017SejlkajakAxel Urup Skov, Randers
 
Mere info
1018Int. Moth-jolleHenrik Jensen, Svendborg
Mere info
101912 fods Uffa King-jolleDitlev Ramvad, Thurø
Mere info
1020"Fynsk forår"Carsten Müller, Troense
 
Mere info
1021Olympia-jolleNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
1022"Web VI"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
1023Optimist-jolleDeponeret af P. Oddersborg, Gudme
Mere info
1024"June" DD4Claus Boelsmand, København
Mere info
1025"Ninet"Dansk Piratjolle Klub
Mere info
1026"Cutty", ex. "KDY" 1931Brdr. Hartmanns Fond
 
Mere info
1027"Jan"Familien Thorsager, Aarhus
Mere info
1028Oslo-jolleDanmarks Museum for Lystsejlads & Martin Jørgensen, Skarø
 
Mere info
1029SejljolleJørgen Mik-Meyer, Virum
Mere info
1030OK-jolleOticon-Fondet
Mere info
1032Isbåd, gaffelriggetNiels Krarup, Roskilde
Mere info
1033Int. 14 feet Uffa FoxJørgen Jørgensen, Tisvildeleje
 
Mere info
1034"Malemukken"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
1035"Cigaren"Fr. Berg
 
Mere info
1036"Wood-power"Fr. Berg
 
Mere info
1037"Eh"Dannebrog Rederi og Ebbe Wedell-Wedellsborg
 
Mere info
1038HydroplanDeponeret af Egeskov Slot
 
Mere info
1039KajakPastor emeritus Kristian Kjeldgaard, Egense
 
Mere info
104012 feet National FireflyUlla og Anders Sandberg, Maidenhead England
Mere info
1042"Christine B II", LA Krydser nr. 0Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet
 
Mere info
1043"Dana"Steen Kristensen, Sundby
 
Mere info
1044"Fru Madsen", Ole-BådLotte og David Holm
Mere info
104510 fods Lohals-jolleJesper Jensen, Lohals
 
Mere info
1046"Sus"Christian Schiønbeck, Nykøbing Falster
 
Mere info
1048"Lilli"Kastrup Strandpark
Mere info
1049"Andrea Sprut"Peter Faurhøj, Allerød
 
Mere info
1050"Eva" J-186Connie og Knud Jantzen, Galten
Mere info
1052Int. Moth-jolleOtto Røsting, Kerteminde
 
Mere info
1053Snipe-jolleAxel Hartmann, Hedehusene
 
Mere info
1054"Thine"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
10553 robådeMarstal Sejlklubs Roafdeling
 
Mere info
105612 fods slæbejolleJannik Berntsen, Frederiksværk
 
Mere info
1057"Leise" Starbåd 3261Morten Lindstrøm, Ry
Mere info
1058KaproningsbådNyborg Roklub
 
Mere info
1059"Vi-Vil"Præstø Sejlklub
Mere info
1060"Stormy II"Svend Billesbølle, Holbæk
 
Mere info
1061"Marco II"Deponeret af Käthe Marsing, Hornbæk
Mere info
1062"Boreas" DN-isbåd HM Dronningen og HKH Prinsen
Mere info
1063"Glory"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1067Moth-jolleJesper Larsen, Hvidovre
 
Mere info
1068"Svend VI" SSA-bådVikingeskibshallen, Roskilde
Mere info
1069Struer kajakDeponeret af Statens Kunstfond
 
Mere info
1070IsbådBirthe Hansen/Lis Pedersen, Kbh. S og Højslev J.
 
Mere info
1071Int. 14 feetJ.E. Trane, Nykøbing Falster
 
Mere info
1072InriggerHolbæk Roklub
Mere info
1073UdriggerMarstal Sejlklubs Roafdeling
 
Mere info
1075Flipper-jolleEjet af prinserne, Kongehuset
 
Mere info
1076Vigø-jolleFinn Larsen, Vester Åby
Mere info
1077KutterPer Sindrup, Næstved
 
Mere info
1078Nordborg-jolleOle Møller-Olsen, Nordborg
 
Mere info
1079Mirror-jolleAnette Sørensen og Henrik Barslund og Dansk Mirror Klub
Mere info
1080Wayfarer-jolleSkandinavisk Wayfarer Sammenslutning
 
Mere info
1082"Start"Skovshoved Roklub
Mere info
1083Flying JuniorNiels Rørdahl
 
Mere info
1084HelsingørjolleLars Andersen, Kolding
Mere info
1085IsbådBorup Jensen, Vester Skerninge
 
Mere info
1086Kano”Spanja”, Kajakklubben Esrum Sø
Mere info
1088"Sir Erwin"Jørgen Steen Royal Petersen, Nyborg
Mere info
10894 meter vandlinielængdebåd m. rigJohn Nielsen, Bramming
 
Mere info
1090SlæbejollePalle Hansen, Rønne
 
Mere info
1091"Wood-power"Inger Nielsen, Kalundborg
 
Mere info
1092"Vestkyst"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1093"Limfjord"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1094"Arrow"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1095"Ribelle"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1096GummibådJørgen Bergmann, Fåborg
 
Mere info
1097"Bette Ole", Ole Båd 13Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1098Trapez-jolleTrapezjolleklubben/Stephan Nandrup-Bus
Mere info
1099"Springeren"Fredericia Roklub
 
Mere info
1100"Georg"Frank Petersen, Frederiksberg
Mere info
1101"Nordson"Jan Olsen, Helsingør
 
Mere info
1102KaproningskajakBjarne ”Bubi” Kongstad, Odense NV
 
Mere info
1103Single scullerPer Steensen, Virum
 
Mere info
1105Ejvind ro-jolleSøren Westphal, Kogtved.
 
Mere info
1106RobådKolund roklub.
 
Mere info
1107Nordborg-jolleGerda Johansen, Gilleleje
Mere info
1108Finn-jolle D8Claus Westh-Henrichsen, Gilleleje
Mere info
1109Brøndby-jolle B70Gunnar Iversen, Holte
Mere info
1110"Lillian"Pauli Winther, Bregnør
 
Mere info
1111Fire åres udriggerSvendborg Roklub
 
Mere info
1112"Søløven"Arne Olsen, Nakskov
Mere info
1113"Passat"Finn Baumann Petersen, Vipperød
 
Mere info
1114DansurferLene Damkier, Svendborg
 
Mere info
1115"Ninus"H.J. Mærsk-Møller, Thurø
Mere info
1116 "Pirette", Snipe-jolle D 12879Henrik Reese, Aabenraa
Mere info
1117Bianca 27 D-00 PrototypeUlla Holm, Faaborg
 
Mere info
1118Sammenklappelig sejljollePoul-Ove Skytte Øland, Korinth
 
Mere info
1119"Perle" Klinkbygget slæbejolleBent Høyer, Troense
 
Mere info
1120"Ove" Motor Chalup, 26 fodErik Korn Eriksen, Marstal
 
Mere info
1121"Kanok" 26 m² Utzon SpidsgatterKlaus Illum, Fur
 
Mere info
1122Elvstrøm 20 "Yepti" senere "Vims III"Bo Vilkens, Snekkersten
 
Mere info
1123Diagonallimet jolleOle Schack Petersen
 
Mere info
1124SejlkatamaranLise og Teis Lund, Smørum
 
Mere info
1125"Tippe" Nordisk FolkebådLillebælt Smakkelaug/Tuborgfonden
 
Mere info
1126Dobbelt gig / dobbelt toer uden styrmandKirsten Boysen, Munkebo
 
Mere info
1127Glasfiberjolle, MC-pepper 1000Henning Sadolin, Dragør
 
Mere info
1128"Lille Losse" ringdæksjolle MSJ HansenDorrit og Ann Helsfeldt, Kastrup
 
Mere info
1129"Uhuru" Ljungström sejlyachtSøren Anshelm, Omø
 
Mere info
1130"Fortuna" sejljolle, E. Bjørn JensenSpejdergruppen Fortunen, Lyngby
 
Mere info
1131”Springeren”, Utzon spidsgatter, S30D47, 1954Martin Stockholm, Svendborg
 
Mere info
11329 fods mahogni jolle m. årer, 1957Finn Jensen, Horsens
 
Mere info
1133Flying Dutchman G 1257Peter Voss, Odense
 
Mere info
1134"Meteor", Kaiser Wilhelms Chalup fra Meteor, 1898Deponeret af Niels Højlund Hansen og Jørgen Lundsgaard
 
Mere info
1135"Gnisten"Deponeret af Michael "Gnist" Christensen
 
Mere info
1136"Pirat", gaffelrigget kutter (replika)familierne Heinrich og Rolner, Tyskland
 
Mere info
1137Laserjolle nr. 58775Peter Nielsen, Skovshoved
 
Mere info
1138"Habakuk", Great Dane 28, D1, Aage UtzonBenjamin Götke
 
Mere info
113910 fods sejljolle, Raminola, Ejvinds Plasticjoller, RanzausmindeFini Rasmussen, Rudkøbing
 
Mere info
1140Europajolle, D184, Henriksens Jolleværft 1972Lars Overgaard, Højby
 
Mere info
1141Ålborgjolle bygget af Maritimt Center DanmarkSvendborg Museum
 
Mere info
1142"Christine B II", LA Krydser nr. 0Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet
 
Mere info
1143"Tortue", Knarr OD 55Nanna Thorball og Klaus Mortensen, Kgs. lyngby
 
Mere info
2000Helmodeller 
 
Mere info
2001"Runa"Børge Jacobi, Virum
Mere info
200230 m² Utzon spidsgatterIvar Abildhøj, Gentofte
 
Mere info
2003"Bess"Bent Aarre, Hellerup
 
Mere info
2004OK-jolleBent Aarre, Hellerup
 
Mere info
2005"Johanne"Aage Walsted, Thurø
 
Mere info
2006"Spitfire"Henrik Kiær, Svendborg
 
Mere info
2007"Pan"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
2008Modelbåd FJ 60Molise Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
2009"Khaki"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
2010ModelbådFamilien Silberg, Aarhus
 
Mere info
2011"Gratia" Finn Bækdal, Ringkøbing
Mere info
2012Norsk Os-elverJakob Johannsen, Hellerup
 
Mere info
2013ModeljolleHarald Juhl, Kalvehave
 
Mere info
2014Modelbåd FJ 80Erik Demant
 
Mere info
2015ModelbådErik Demant
 
Mere info
20166 meter RPer Christoffersen, Thurø
 
Mere info
2017Berg SpidsgatterFamilien Silberg, Aarhus
Mere info
2018"Sælen"Martin Nielsen, Kerteminde
 
Mere info
2019"Perk II"Gerda Juul Nielsen, Fåborg
 
Mere info
2020Modelbåd FJ 100Mikkel Synnestvedt, Vindeby
 
Mere info
2021Modelbåd FJ 60Erik B. Rasmussen, Svendborg
 
Mere info
2022"Diana II"Pensionisthjemmet, Birkerød
Mere info
2023Mini-jolleKlaus Münter, Helsingør
 
Mere info
2024"Nordkaperen"Jan Grønfeldt, Grenaa
Mere info
2025"Bluenose"Henrik Jerichow, Hellerup
 
Mere info
202630 m² havkrydserTove Gether, Svendborg
Mere info
20275,5 meter "Web II"Uffe og Kirsten Madsen, Frederikssund
Mere info
20286 meter RBirthe Lockenwitz, Nakskov
 
Mere info
2029LystyachtHarris Troensegaard, Tåsinge
 
Mere info
2030Impala 36Henning Stenner, Tåsinge
Mere info
20314’er-kajakFinn Sørensen, Sunds
Mere info
2032Ener-kaproningskanoFinn Sørensen, Sunds
Mere info
2033Tysk Auto-Boot, 1932Bent-Erik Martow, Kastrup
 
Mere info
2034ModelbådeVerner Brandt, Thurø
 
Mere info
20353 ModelbådeErling Andersen, Odense
 
Mere info
2036”Ariadne”, 8 mS, 1918Mogens Carlsson, Juelsminde
 
Mere info
203755 m² spidsgatterKjeld Sivertsen, Ålsgårde
 
Mere info
2038W-bådKjeld Sivertsen, Ålsgårde
 
Mere info
3000Halvmodeller 
 
Mere info
3001"Runa"Peter Bjerre Larsen, Hillerød
Mere info
3002"Tranen"Dansk Forening for Ældre Lystfartøjer
Mere info
3003Nordisk KrydserHarald Juhl, Kalvehave
Mere info
3004DrageBent Aarre, Hellerup
Mere info
3005KnarrBent Aarre, Hellerup
Mere info
3006W-bådWilliam Jensen, Kalvehave
Mere info
30084 meter vandlinielængdebådAage Walsted, Thurø
Mere info
3009Sophus Weber bådAage Walsted, Thurø
Mere info
3010"Pernille"Lars Lange, Svendborg
Mere info
3011"Hawaty"Lars Lange, Svendborg
Mere info
3012"Bobby"Lars Lange, Svendborg
 
Mere info
3013"Bambino"Lars Lange, Svendborg
 
Mere info
3014"Trille"Lars Lange, Svendborg
 
Mere info
3015"Retræten"Lars Lange, Svendborg
 
Mere info
3016KutterNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
30176 meter RNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
30186 meter RNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
3019"Cutty"Aage Walsted, Thurø
Mere info
3020"Kitsita"Helsingør Erhvervsskole, Helsingør
 
Mere info
3022SpidsgatterErik Storch, Sønderborg
 
Mere info
3023Nordisk 22 m²A. Ginge-Nielsen, Virum
Mere info
3024"Ælling"A. Ginge-Nielsen, Virum
Mere info
3025JuniorbådA. Ginge-Nielsen, Virum
Mere info
3026W-bådDansk Sejlunion
Mere info
3027DS MatchracerDansk Sejlunion
 
Mere info
3031"Cambai"Knud Isager, Vejle
 
Mere info
3032BulbkølsracerSvendborg Sunds Sejlklub
Mere info
3033Fem stk. ArbejdsmodellerDeponeret af Svendborg Sunds Sejlklub
 
Mere info
3034"Pan"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
3035DrageKlaus Hartmann, Düsseldorf Tyskland
Mere info
3036"Stormy"Preben Guhle, Skovshoved
Mere info
3037"Nurdug II"Helsingør Erhvervsskole, Helsingør
 
Mere info
3038"Aage"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
3039"Vi"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
3040"Knold"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
3041SpækhuggerTorben Hede, Søborg
 
Mere info
3042"Syd"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
3043Præmie Sjælland RundtOle Hytten, Helsingør
 
Mere info
3044MotorchalupTove Gether, Svendborg
 
Mere info
3045"Amarylis", "KDY" 1930"Niels Hede Nielsen, Horsens
 
Mere info
3046"Runa"Annette Aarre, Hellerup
Mere info
3047"Thor"Ole Haugaard Nielsen
Mere info
3048Wayfarer-jolleKen H. Jensen
Mere info
30494.4Ulla-Britt & Bent Lyman, Thurø
Mere info
3050FolkebådErik Andreasen, Kerteminde
 
Mere info
3052L 23L 23 Klubben, Køge
 
Mere info
3053Kutter, ca. 1948Anker L. Hansen, Gråsten
 
Mere info
3054Bianca Lido 30'Bjarne Von Huusfeldt, Svendborg
 
Mere info
3055Bianca 28Bjarne Von Huusfeldt, Svendborg
 
Mere info
3056Bianca 107Bjarne Von Huusfeldt, Svendborg
 
Mere info
4000Effekter og samlinger 
 
Mere info
4001TegnebordBent Slaaby, Køge
Mere info
4002SejlmagerbænkeBruno Jensen, Aarhus
 
Mere info
4003TræblokkeJ.Ph. Rasmussen/Ove Bang, København/Skovshoved
 
Mere info
4004Div. BeslagPeter Lorin Rasmussen, Hou
 
Mere info
4005SekstantDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
4006Patent med urBent Aarre, Hellerup
 
Mere info
4007Håndradio-pejlekompasKnud-Ole Larsen, Vedbæk
 
Mere info
4008Blylod med lineKnud-Ole Larsen, Vedbæk
Mere info
4009HåndpejlekompasSvend Pedersen, Skovshoved
 
Mere info
4010VædskekompasHenrik Kruse, Kokkedal
 
Mere info
4011SelvstyreapparatNiels Toftegaard, Skovshoved
 
Mere info
4012Sølv-bådmodellerHans Steffensen, Helsingør
 
Mere info
4013AnkerspilSteffen Helmuth, Hellerup
 
Mere info
4014Lænsepumpe i kobberSteffen Helmuth, Hellerup
 
Mere info
4015AgtertofteSune Smith, Klampenborg
 
Mere info
4016MinijolleDeponeret af Klaus Münter, Rungsted
 
Mere info
4017RedningskransFrantz Sodemann, Hørsholm
 
Mere info
4018"Runa III"J. Elling, Hornbæk
 
Mere info
4019LogurKnud-Ole Larsen, Vedbæk
 
Mere info
4020KobberlanterneNiels Poulsen, Rudkøbing
 
Mere info
4021StokankerWilliam Jensen, Kalvehave
 
Mere info
4022SalutkanonA.W. Schaldemose, Sundby
 
Mere info
4023Fordæk/stævnMorten Sørensen, København
 
Mere info
4024"Cam-bai"Knud Isager, Vejle
 
Mere info
4025Bomuldssejl til PiratjolleStig Ekblom, Roskilde
 
Mere info
4026Bomuldssejl til JuniorbådAage Walsted, Thurø
 
Mere info
4027Bådebygger-værktøjskasseKnud Christiansen, Thurø
 
Mere info
4028Øse i træBjarne Hansen, Thurø
 
Mere info
4029Canvassæk til sødæmpningBjarne Hansen, Thurø
 
Mere info
4030Davis kvadrantNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4031Lyre og rebeapparatJørgen Bachalia, Tåsinge
 
Mere info
4032Copenhagen Star Fleet CertificateErik Dugdale, København
 
Mere info
4033Evinrude påhængsmotorDeponeret af N.Fisher Mikkelsen/J. Ehrhorn, Solbjerg/Odder
 
Mere info
4034Gamle høvleHagberdt Knudsen, Kastrup
 
Mere info
4035Sejlpose mrk. "Morena"Peter Nordbjærg, Skovshoved
 
Mere info
4036Drivanker og 2 stokankreDr. Volker Muller, Kiel
 
Mere info
4037Sea-Gull påhængsmotorDeponeret af Søren Westphal, Odense
 
Mere info
4038"Iwin"(donator kendes ikke)
 
Mere info
4039Weilbach væskekompasJørgen Mik-Meyer, Virum
 
Mere info
4040Bomulds stormfokJørgen Mik-Meyer, Virum
 
Mere info
4041"Safari"KDY
 
Mere info
4042BarographNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4043Håndpejlekompas Niels Krarup, Roskilde
 
Mere info
4044Indenbordsmotor 5 HKDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
4045Evinrude påhængsmotorNordbjærgs Bådeværft, Skovshoved
 
Mere info
4046Archimedes påhængsmotorMartin Jørgensen, Broby
 
Mere info
4047SidebordsmotorDeponeret af Egeskov Slot
 
Mere info
4048Diesella påhængsmotorDeponeret af Egeskov Slot
 
Mere info
4049Diesella påhængsmotorDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
4050SidebordsmotorDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
4051Sachs sidebordsmotorNykøbing Sjælland Kommune
 
Mere info
4052Johnson type Sea HorseDeponeret af Ballerup Marine Service
 
Mere info
4053Evinrude påhængsmotorDeponeret af Ballerup Marine Service
 
Mere info
4054Evinrude Elto type CUPDeponeret af Brøndbyøster Motor Service
 
Mere info
4055RacervestJørgen Jørgensen, Albertslund
 
Mere info
4056ReservetankJørgen Jørgensen, Albertslund
 
Mere info
4057Petroleums primus ”Optimus”Willy Kjøller, København
 
Mere info
4058Petroleums-kahytslampe ”Optimus”Willy Kjøller, København
 
Mere info
4059Weilbach kardansk bådkompasKjeld Søderlund, Hørsholm
 
Mere info
40606 meter R, To indrammede tegningerAage og Thorvald Walsted, Thurø
Mere info
4061Storsejl til "Freya"Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
 
Mere info
4062Walkers Excelsior IV patentlogPia og Søren Daugaard, Vindeby
 
Mere info
4063SøkikkertPia og Søren Daugaard, Vindeby
 
Mere info
4064Storsejl til 5 meterBørge Børresen, Vejle
 
Mere info
4065Dragernes Guldpokal 
 
Mere info
4066Chr. X's piratsølvfadAage Hempel Marine
 
Mere info
40674 stk. redningsvestePoul og Kirsten Lund, Skovshoved
 
Mere info
4068RadiopejleapparatPoul og Kirsten Lund, Skovshoved
 
Mere info
4069Mini-CQR ankerPoul og Kirsten Lund, Skovshoved
 
Mere info
4070BomuldsspilerErnst Hintzmann, Tyskland
 
Mere info
4071Bådebyggerværktøj i træErik Petersen, Svendborg
 
Mere info
4072Sea-Gull påhængsmotor(fundet i Havdrup)
 
Mere info
4073FlaskeskibHelmuth Joost, Flensborg
 
Mere info
4074Træpøs fra "Pan"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4075Redningskrans fra "Nina"John Walsted, Thurø
 
Mere info
4076Penta påhængsmotor(donator kendes ikke)
 
Mere info
4077Penta påhængsmotorCarl Frederik Grage, Skovshoved
 
Mere info
4078IndenbordsmotorCarl Frederik Grage, Skovshoved
 
Mere info
4079Bomulds-optimistjollesejlKirsten Lund, Skovshoved
 
Mere info
4080Bomuldssejl storsejl og fokOle Heilmann, København
 
Mere info
4081Kardansk pejleskive i kasseNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4082Sejl og sejlmagerværktøj 
 
Mere info
4083Effekter-kosterbådClaes Rechnitzer, Vedbæk
 
Mere info
408430 antikke blokkeKnud Gleie, Lyngby
 
Mere info
4085KrydspejleinstrumentKnud Gleie, Lyngby
 
Mere info
4086Parallel-lineal(donator kendes ikke)
 
Mere info
4087BådebyggerværktøjKaj Petersen, Nyborg
 
Mere info
4088Navigator (Decca) 
 
Mere info
4089Navigatorer 
 
Mere info
4090BomuldsspilerHerluf Jørgensen, Hellerup
 
Mere info
4091Fyldningsdøre til JuniorbådHerluf Jørgensen, Hellerup
 
Mere info
4092SøtoiletVivi Sølvbjerg, Nr. Sundby
 
Mere info
4093Belag, diversePer Brøndum, Rantzausminde
 
Mere info
4094KorkredningsbælterJens Birger Ploug, Ollerup
 
Mere info
4095Tovværksprøver på to plancherRanders Reb
Mere info
4096Juniobådsstorsejl i bomuld(donator kendes ikke)
 
Mere info
4097Radiopejler i kasseSkælskør
 
Mere info
4098Toilet- servantemøbelNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
4099Maleri af Maage nr. 19Ole Jacobsen, Roskilde
 
Mere info
4100Sølvpokal (h: 22cm)Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4101Broncespilkopper 2 stk.Solvejg Elmue, København
 
Mere info
4102Div. Blokke og sjæklerKloster, Charlottenlund
 
Mere info
41032 indrammede plancherDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
4104Sølv-præmieskjoldKnud Erik Gleie, Lyngby
 
Mere info
4105Søkort i zinkrørOle Holmsteen Nielsen, Lyngby
 
Mere info
4106Paul Elvstrøms stopurPaul Elvstrøm, Hellerup
Mere info
4107PræmieKnud Erik Gleie, Lyngby
 
Mere info
4108Lyre til isbådC.V. Berntsen, Frederiksværk
 
Mere info
4109Maleri af 7meterR, "Veb"Hanne Steinø og H. Thor Larsen, København
 
Mere info
4110Storsejl/fok til Knarr OD1Knarr-Admiralitetet, Lyngby
 
Mere info
4111FotosHenning Svendsen, Dragør
 
Mere info
4112Gamle store blokkeJette Jensen, Tåsinge
 
Mere info
4113Sea-Gull påhængsmotorJohan Brydegaard, Svendborg
 
Mere info
4114StålstikKirsten og Peter Børgesen, Bagenkop
 
Mere info
4115Foto i mahognirammeBent Stig Møller, San Diego USA
 
Mere info
4116KlubskjoldAarhus Sejlklub
 
Mere info
4117Effekter fra Chr. Mikkelsens Båd- og KutterbyggeriBirte Mikkelsen, Strandhuse Svendborg
 
Mere info
4118Fyr med kedel til svedekisteHans Mortensen, Svendborg
 
Mere info
4120Samling af sølvpræmierGrethe og Ole Holmsteen Nielsen, Lyngby
 
Mere info
4121Elvstrøm sejl til TrapezStephan Nandrup-Bus, Virum
 
Mere info
4122SamlingBirthe Hansen/Lis Pedersen, København S/Højslev J
 
Mere info
4123Tæt cylinder til tobakJohn Goltermann, Fredericia
 
Mere info
4124Bomuldssejl til PiratjolleJohn Goltermann, Fredericia
 
Mere info
4125Chris-Craft V8 motorSnorre Phil Larsen, Odense C
 
Mere info
4126Dansk olympiadetøjEjnar Christensen, Fredericia
 
Mere info
4127Olympiade sejlerskoBørge Børresen, Vejle
 
Mere info
4128Værktøjskasse med værktøjAndreas Frehr, København S.
 
Mere info
4129LaugsfaneTom Carlsen, Vedbæk
 
Mere info
4130Rorstævn til 12 meter RA. Walsteds Bådeværft, Thurø
 
Mere info
4131Johnson påhængsmotorJ.Ph. Rasmussen, København
 
Mere info
4132Mindetavler for sejleren Wm.VettMagasin du Nords Fond
 
Mere info
4133Mesanstagsejl til "Pan"Lars Maynerd, Faaborg
 
Mere info
4134Original Elvstrøm sejlervestPreben Hansen, Rågeleje
Mere info
4135To fade, tilsynsbog og bådpas fra MARLENEGregers Bjørn Poulsen, København
 
Mere info
4136Broncespilkopper og beslagOle Heilmann, Søborg
 
Mere info
4137DM præmie KDY 15 m²J-klubben v/Finn Pedersen, Grenå
 
Mere info
4138Foto "Moran"Hans Albertsen, Maryland USA
Mere info
4139To ældre påhængsmotorerLeif Larsen Marine, Svendborg
 
Mere info
4140Kardansk ophængt håndvaskClaes Rechnitzer, Vedbæk
 
Mere info
4141Kopas i kasseAxel Larsen, Kerteminde
 
Mere info
4142Pejlekompas i kasseAxel Larsen, Kerteminde
 
Mere info
4143DeviationsinstrumentAxel Larsen, Kerteminde
 
Mere info
4144StokankerFini Rasmussen, Nyborg
 
Mere info
4145SelvstyreapparatFini Rasmussen, Nyborg
 
Mere info
4146Bomuldssejl til FolkebådTeis Lund, Smørum
 
Mere info
4147Mini-påhængsmotorDansk Baadservice, Skovshoved
 
Mere info
4148Marstal motor type A 6HKBådkommissæren, Kerteminde
 
Mere info
4149Bomuldssejl til snipeTorkil Christensen, Roskilde
 
Mere info
4150SkinklerFinn Rasmussen, Nyborg
 
Mere info
4151KompasJan Beck Jensen, Kalundborg
 
Mere info
4152Motor med skrueJan Beck Jensen, Kalundborg
 
Mere info
4153KompasErik Rasmussen, Svendborg
 
Mere info
4154SekstantEggert Benzon, USA
 
Mere info
4155KompasErik Rasmussen, Svendborg
 
Mere info
4156BomuldsspilerNN
 
Mere info
4157Beslag, diverseKurt Schulze, Essen Tyskland
 
Mere info
4158KompasTorben Pedersen
 
Mere info
4159Kølmodel i træPeter Ennals, Oslo Norge
 
Mere info
416012 DM plaketter i roningAksel Fogh Frederiksen, Charlottenlund
 
Mere info
4161SkibstømrerværktøjFinn Henningsen, Ørbæk
 
Mere info
4162Træbom til windsurferKatrin Bjørn Storsberg, Flensborg
 
Mere info
4163Mini-tørkompasNN
 
Mere info
4164SkibstømrerværktøjBirthe Henriksen, Svendborg
 
Mere info
4165Evinrude påhængsmotorMichael Orbesen, Haderslev
 
Mere info
4166Samling af små emblemerNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
4167Sejl til BB-jolleNiels Hansen, Skælskør
 
Mere info
4168Bomuldssejl til DrageBruno Jensen, Viby J.
 
Mere info
4169Samling, skibstømrerværktøjFinn Henningsen, Ørbæk
 
Mere info
4171Penta påhængsmotorBirger Skånstrøm, Holte
 
Mere info
4172Søpumpe til "Akela"Poul Skovsgaard, København
 
Mere info
4173TegnebordKnud Olsen, Bandholm
 
Mere info
4174Luna PokalenPia og Knud Hedegaard, Rungsted
 
Mere info
4175Logbog fra "Charis"Lone Jerk, Thurø
 
Mere info
4176Navneplaketter til halvmodeller 
 
Mere info
4177Decca NavigatorFini Rasmussen, Nyborg
 
Mere info
4178OlietøjNiels Borch, Vedbæk
 
Mere info
4179Pude med broderi af Dr.AlexandrineKnud-Ole Larsen, Vedbæk
 
Mere info
4180SøtoiletJens Aage Jensen, Svendborg
 
Mere info
4181Søtoilet i porcelæn/bronzePoul Øland, Faaborg
 
Mere info
4182Tre Elvstrøm svømmevesteJørgen Jacobsen, Stenstrup
 
Mere info
4183Bronzespil fra 10 mR "Ghoster"Ulla-Britt & Bent Lyman, Thurø
 
Mere info
4184OL-medaljerMaria, Michael, Christina Berntsen
Mere info
4185Svømmevest, beslag og ældre sejlPer Risvang, Århus
 
Mere info
4186Tre blokkeTerkel Lund, Kerteminde
 
Mere info
4187Beslag til SnipejolleMikael Nordstrøm, Ans By
 
Mere info
4188Katalog fra Chr. MøllerNiels Franke, Amaliegade Østerbro
 
Mere info
4189Tre startureBent Lyman/Knut Iversen, Thurø/København
 
Mere info
4190Værktøj/skabeloner/kølplug tilhørt Ove KaaeElla Kaae, Svendborg
 
Mere info
4191Barometer/termometerAnnette og Bent Aarre, Hellerup
 
Mere info
4192Stol fra Langelinie PavillionAnnette og Bent Aarre, Hellerup
 
Mere info
4193Sqalitalia 4hk påhængsmotorAllan Hummel, Vester Skerninge
 
Mere info
4194Electrolux P300A påhængsmotorStig Tarp-Petersen, København
 
Mere info
4195Penta, 2 cyl påhængsmotorStig Tarp-Petersen, København
 
Mere info
4196Johnson 2 cyl påhængsmotorStig Tarp-Petersen, København
 
Mere info
4197Verdens første sammensatte lanternePeter Bjørn Olsen, Stubbekøbing
 
Mere info
4198Ide Lymans modelkajak samt scrapbog.Bent Lyman, Thurø
Mere info
4199blæselamper i messingSøren Lindstrøm, Charlottenlund
 
Mere info
4200BlæselampeJørgen Jakobsen, Brudager
 
Mere info
4201Sejltegning SSA bådTom Andersen, Svendborg
 
Mere info
4202Navnebræt til "Web"Anders Peter Nielsen, Ø. Ulslev
 
Mere info
4203Nathuslampe i messingSøren Lindstrøm, Charlottenlund
 
Mere info
4204Åre med Fredericia Roklub’s farverFredericia Roklub
 
Mere info
4205Katalog fra Chr. MøllerNiels Franke, København
 
Mere info
4206Sejlertøj Musto model OceanBent Lyman, Thurø
 
Mere info
4207Kompas til cockpittkarmBent Lyman, Thurø
 
Mere info
42083 stk.bomuldssejlNN
 
Mere info
4209Pejleapparat SailorIda Eek
 
Mere info
4210OK 4 nathus kompasPoul Roepsdorff og Axel Dansby
 
Mere info
4211Måge stelOle Jacobsen, Roskilde.
Mere info
4212Udstillingsmodel af Danaplus logMads Bjerre-Petersen, København
Mere info
4213AP NavigatorNN
Mere info
4214Kobber lanterneNN
Mere info
4215Christian X’s ÆreshøvdingnålPiraterne
Mere info
4216RedningsflådeMartin Stockholm, Svendborg
 
Mere info
4217Påhængsmotor FirestoneJørgen Krogsgård, Kastrup
 
Mere info
4218Påhængsmotor SeagullBent Mikkelsen, Bredballe
 
Mere info
4219MessingkikkertErik Petersen, Hundested
 
Mere info
4220Tilsynsbog spidsgatter "Bops"Erik Petersen, Hundested
 
Mere info
4221Tilsynsbog Juniorbåd "Puk"Rita og Helge Borre, Strib
 
Mere info
4222Mast,bom og sejl mv. JuniorbådRita og Helge Borre, Strib
 
Mere info
4223Påhængsmotor PentaSvend Urban Hansen, Sorø
 
Mere info
42242 cyl Boreas motorBente og Poul Rasmussen, Søborg
 
Mere info
4225SejlervestHenrik Hansen, Hvidovre
 
Mere info
4226HS bådmotor, benzinJohnny Larsen, Svendborg
 
Mere info
42272 kaffemøllerClaus Pedersen, Skovshoved
 
Mere info
4228Vipperor fra PiratjolleJoel Bøgh, Farum
 
Mere info
4229DM skjorte, FolkebådFolkebådsklubben
 
Mere info
4230Ejnar Christensens DM medaljeFolkebådsklubben
 
Mere info
4231Gale påhængsmotorOle Børge Svarre Nielsen, Veddelev
 
Mere info
4232Elvstrøm svømmevest og jollebukserOle Børge Svarre Nielsen, Veddelev
 
Mere info
4233Påhængsmotor Johnson 10 hkJørgen Krogsgaard, Kastrup
 
Mere info
4234Diverse broncefittings og lanternerPoul Richter-Jørgensen, Thurø
 
Mere info
4235Autohelm NavcenterPoul Richter-Jørgensen, Thurø
Mere info
4236Tag Heuer Start/stopurJørgen Dyrberg Holm, Kerteminde
 
Mere info
4237Optimus kogeapperatWilly Kjøller, København
 
Mere info
4238Walker LogNiels Madsen, Juelsminde
 
Mere info
4239Storseejl mærket "K"Henrik Wansler, Hundested
 
Mere info
4240Volvo Penta påhængsmotorJørn Berril, Virum
 
Mere info
4241Palsroys HåndlogNiels Just, Silkeborg
 
Mere info
4242Tilsynsbog "Ellen"Gunner Simonsen, Svendborg
 
Mere info
4243Barneredningsvest SK model 1.NN
 
Mere info
4244Lanterner, blokke og karabinhagerNN
 
Mere info
4246Bom, rig og spilerstage til Nordisk FolkebådNiels-Ulrich, Glyngøre
 
Mere info
4247Storsejl fra YlvaHenrik Wamsler, Hundested
 
Mere info
4248Tag Heuer start/stopur fra 70'erneJørgen Holm, Kerteminde
 
Mere info
4249Maggellan GPSNN
 
Mere info
4250Halv mast til Nordisk FolkebådErik Andreasen, Kerteminde
 
Mere info
4251VDO SumlogNordship
 
Mere info
42521,5 hk påhængsmotor 
 
Mere info
4253Bomuldssejl til Utzon Spidsgatter S30 D18Lars Mosegaard
 
Mere info
4254Kompas i kardanophængLars Mosegaard
 
Mere info
4255SøtoiletTorben Cederborg, ,Greve
 
Mere info
42562 stk. kobber-lanterner (sæt)Mogens Carlsson, Juelsminde
 
Mere info
4257KlubskiltMogens Carlsson, Juelsminde
 
Mere info
42585 stk. påhængsmotorer fra 1950-1960Kolding Marine Service
 
Mere info
4259Olympisk jakke m. OL-pins, indmarch 1976Dan Ibsen, Hørsholm
 
Mere info
4260Påhængsmotor 1952Fini Rasmussen, Humble
 
Mere info
4261Spiler til Folkebåd, 1954, J. Freytag, KøbenhavnFrede Bastholm, Thurø
 
Mere info
4262Redningskrans fra S/Y CreoleJesper Hjort Johansen, København
 
Mere info
42632 lanterner, bogstaver og breve til 8 mS AriadneMogens Carlsson, Juelsminde
 
Mere info
4264Original tegning af DMfLFini Rasmussen, Rudkøbing
 
Mere info
42654 søkort, 1919Peter Honore
 
Mere info
42662 persolinge kendingsflag, Carl Iuel-Broskdorff, fra PanBeagle Iuel-Brockdorff, Vallensbæk
 
Mere info
4267StøbejernskomfurNils Dybdahl, København
 
Mere info
42687 sølvplaketter, skibsprovianteringshandler Laurits JørgensenBente K. Rasklev Jørgensen
 
Mere info
4269Billede i ramme af sejlkutter, Laurits Jørgensen, på LimfjordenBente K. Rasklev Jørgensen
 
Mere info
4270Broncespil, Bumler, 1930Svend Erik Møller, Svendborg
 
Mere info
4271Tovværksprøver, Esbjerg Tov, displayUlf Ebsen, Svendborg
 
Mere info
4272Tallerkenanker, 10 kgFini Rasmussen, Rudkøbing
 
Mere info
4273Påhængsmotor fra 30Villy Falk Jacobsen, Otterup
 
Mere info
4274Tilsynsbog Shanty samt 2 legitimationskort fra 1943 (fam Otzen)Birgit Otzen, Charlottenlund
 
Mere info
42752 skjorter og 2 slips med DS logoCarl Gerstrøm, Horsens
 
Mere info
4276Kapsejladspræmier (div. sølvtøj), 6 sølvknive "Inula" Peter Konow, Brønshøj
 
Mere info
42772 årer til lille jolle, Marstal, 1920Peter Skov, Svendborg
 
Mere info
4278Penta påhængsmotor, ca, 1932, 15 Hk, 2 cyl. m. broncebenSvend Bramsen, Svendborg
 
Mere info
42792 bomuldssejl (storsejl og fok), Knud Reimers Sundbåd "Iwin"Flemming Madsen, Thurø
 
Mere info
4280Billede i ramme af "Iwin", Knud Reimers, FM ved roretFlemming Madsen, Thurø
 
Mere info
4281Div, Navigationsinstrumenter, 70'erneVibeke Munksgaard, Tranekær
 
Mere info
4282Samling af salgsmateriale fra Bianca YachtsBjarne Von Huusfeldt, Thurø
 
Mere info
4283Samling af fotos (solgte både), Fyns YachtbureauBjarne Von Huusfeldt, Thurø
 
Mere info
4284Effekter fra Nyborg Sejl (skab, billede, breve, stempel)Inge-Lise Bagge, Nyborg
 
Mere info
4285Forsejl fra "Elida", KragejollePeter Folke Olsen, Svendborg
 
Mere info
42862 stk. kapok-redningsbælterSteen Ludvigsen, Slagelse
 
Mere info
42873 bomuldssejl, SwellSteen Ludvigsen, Slagelse
 
Mere info
4288Sailor VHF Radio, type RTT144C, SP Radio, AalborgMikkel Synnestvedt, Svendborg
 
Mere info
42892 hjemmelavede spil til Snipe-jolle lavet af cykelnav, 50Folmer Bang, Hørsholm
 
Mere info
42905 Hk Monark påhængsmotorLeo Voss, Ringe
 
Mere info
4291Electrolux påhængsmotor, 3 Hk, 70-erneOle Harby, Horsens
 
Mere info
42924,5 Hk Tomos påhængsmotor og ekstern Tomos benzintankPer Smith, Odense
 
Mere info
4293Johnson påhængsmotor, 4 HkOle Parby, Horsenas
 
Mere info
42946 Hk Vire 03 BVR no. 12947Jens Stengaard Sørensen, Svendborg
 
Mere info
4295Gaffelstorsejl til Røde Orm og blå/hvid redningskransJørgen Edelfeldt Jacobsen, Stenstrup
 
Mere info
42962 garnkugler, ca. 1900Carl Hansen, Skårup
 
Mere info
4297Blok og navnebræt "Diana"Carl Hansen, Skårup
 
Mere info
4298Whitbread Round the World, 1993-943, 4 telefonkortThomas Schmidt, Cuxhaven
 
Mere info
42994 stel Juniorbåds bomuldssejlFinn Petersen, Brøndstrup
 
Mere info
43002 kobberlanterner (bagbord og styrbord)Finn Jensen, Horsens
 
Mere info
4301Sailor VHF Radio, SP Radio, AalborgFinn Jensen, Horsens
 
Mere info
4302Fortøjning i bomuld fra Y101 Svanen eller Y 102 ThyraFinn Jensen, Horsens
 
Mere info
4303Blå køjesæk m. Horsens standerFinn Jensen, Horsens
 
Mere info
5000Bøger og tidsskrifter (særlig specifikation på museet) 
 
Mere info
6000Konstruktionstegninger (særlig specifikation på museet) 
 
Mere info
6001Samling, ca. 30 konstruktionerDFÆL/Jens Poulsen
 
Mere info
6002Georg Berg samlingKnud Erik Gleie
 
Mere info
6003Gerhardt Rønne, "Runa III"J. Elling, Hornbæk
 
Mere info
6004Eksamensprojekt 5,5 meterPer Schiøtz, Lyngby
 
Mere info
6005Georg Berg samlingErik Storch, Sønderborg
 
Mere info
6006"Cutty", ex. "KDY" 1931Bjarne Rønnow, Nibe
 
Mere info
6008Samling, ca. 30 konstruktionerKaj Petersen, Nyborg
 
Mere info
6009Samling, 10 konstruktionerHenrik Barslund, Jægerspris
 
Mere info
6010SamlingN. Fisher Mikkelsen, Solbjerg
 
Mere info
6011SamlingAage Walsted, Thurø
 
Mere info
6012UnionsbådDansk Sejlunion
 
Mere info
6013OK-jolleKnud Erik Gleie, Lyngby
 
Mere info
6014Motorbåd "Ørnen"Hempel Yacht
 
Mere info
6015Spidsgatter "Johanne III"Lise Rosenkilde, Egå
 
Mere info
6016DN isbådKjeld Søderlund, Hørsholm
 
Mere info
6017Dansk America’s Cup udfordrerKjeld Søderlund, Hørsholm
 
Mere info
6018Georg Berg tegninger i kopiLars Vibskou Kristensen, Odense
 
Mere info
6019Samling, Hans SvendsenHenning Svendsen, Dragør
 
Mere info
602015 m² Sorø-kutterJohn Kirt, Svendborg
 
Mere info
6021SamlingBirte Mikkelsen, Strandhuse Svendborg
 
Mere info
602215 m² SkælskørjolleKarl-Erik Svare Nielsen, Skælskør
 
Mere info
602310 fods sejljolleJørgen Mik-Meyer, Virum
 
Mere info
6024SamlingFrits Philip Rasmussen, Svendborg
 
Mere info
602515 m² kutterFinn Henningsen, Ørbæk
 
Mere info
6026SamlingAndreas Frehr, København S
 
Mere info
6027SamlingManfred Laugesen, Brøndby Strand
 
Mere info
6028SamlingSøren Larsen, Hellebæk
 
Mere info
6029Tegning af LA-KrydserPeter Christgau, Holte
 
Mere info
6030SamlingGitte Petersen, Dianalund
 
Mere info
6031Sejlkajak og MotorbådGitte Petersen, Dianalund
 
Mere info
603240 m² skærgårdskrydserGitte Petersen, Dianalund
 
Mere info
6033Yawl ELGE, rigændringGitte Petersen, Dianalund
 
Mere info
6034Diverse konstruktionerIb Kabell, Troense
 
Mere info
6035Diverse konstruktionerTove Gether, Svendborg
 
Mere info
6036Diverse konstruktionerHenning Rasmussen, Vejle
 
Mere info
6037SSA-bådErik Østergaard, Odense
 
Mere info
603833 konstruktionerHenning Rasmussen, Vejle
 
Mere info
6039Diverse konstruktionerKnud Olsen, Bandholm
 
Mere info
6040Dragens nye rigPreben Hagen, Hellerup
 
Mere info
6041W bådOle Reslow, Kent England
 
Mere info
6042Div. TegningerKirsten Andersen, Greve
 
Mere info
6043Tegning til 30 m² UtzonElla Kaae, Svendborg
 
Mere info
6044Samling af 16 UtzonkonstruktionerHans Steffensen, Helsingør
 
Mere info
6045Samling af tegningerNina Dahlstrøm, Kgs. Lyngby
 
Mere info
6046Konstruktionstegninger til 12mRSøren Lindstrøm, Charlottenlund
 
Mere info
6047Originaltegning Berg spidsgatterAnonym giver, Rudkøbing
 
Mere info
6048Konstruktionstegning OslojolleIb Hansen, Slagelse
 
Mere info
6049Originaltegning af FolkebådenSøfartens Bibliotek, København
 
Mere info
6050Rigtegninger & 3 typer sejldugNyborg Sejl, Ove Nielsen
 
Mere info
6051Tegning af TumlarenJens Zacho, Ikast
 
Mere info
6051Tgning af TumlarenJens Zacko, Ikast
 
Mere info
6052TegningerHans Helge Madsen
 
Mere info
6052TegningerHans Helge Madsen, Hvidovre
 
Mere info
6053Køltegninger, Ørkil KølstøberiHans Andersen, Svendborg
 
Mere info
6053Køltegninger, Ørkild KølstøberiHans Andersen, Svendborg
 
Mere info
6054Tegninger fra OrlogsværftetHans Helge Madsen, Hvidovre
 
Mere info
6054Tegniinger fra OrlogsværftetHans Helge Madsen, Hvidovre
 
Mere info
6055Konstruktionstegninger Optimist, OK-jolle, ElvstrømAllan Hvingel, Fredericia
 
Mere info
6056Konstruktionstegning 10mR Luna, 1934, Gl. HestehaugeMichael Rasmussen, Greve
 
Mere info
6057Konstruktionstegning 7mS, Jens SvendsenFlemming Madsen, Thurø
 
Mere info
6058Konstruktionstegning (byggetegn.) W-båd, se effekt 2038Kjeld Sivertsen, Ålsgårde
 
Mere info
6059Konstruktionstegning (byggetegn.) 55 m² MSJ Hansen spidsgatterKjeld Sivertsen, Ålsgårde
 
Mere info
7000Fotos, CD, Film, Video og Lydbånd 
 
Mere info
7001Diassamling DFÆL stævnerErik Holst, København
 
Mere info
7002FotosamlingErik Dugdale, København
 
Mere info
7004FotosamlingElinor Thorsager, Århus
 
Mere info
7005FotosamlingNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
7006Film/video Dansk DrageklubKnud Isager, Vejle
 
Mere info
7007Video, Sejlerliv i KASKjøbenhavns Amatør-Sejlklub
 
Mere info
7008Video, DFÆL-stævne i LynettenPhilip Brand, Gladsaxe
 
Mere info
7009Diassamling, danske sejlbådes historieBent Aarre, Hellerup
 
Mere info
7010Lydbånd samtale med Erik DugdaleBent Aarre, Hellerup
 
Mere info
7011Lydbånd samtale med Jørn Utzon om sin farBent Aarre, Hellerup
 
Mere info
7012Xylografier 4 stk. Ill.Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
7013FotosamlingClaus Baess, Hellerup
 
Mere info
7014Tegning af Carl BaagøeP. Lorin Rasmussen, Hou
 
Mere info
7015FotosamlingHenrik Barslund, Jægerspris
 
Mere info
7016Fotosamling, Svendborg SundDitlev Ramvad, Thurø
 
Mere info
7017Video (TV2), Museets åbningTV2, Fyn
 
Mere info
7018J-båds sejlads videoNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
7019Beken and Sons of Cowes historieDanmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
7020Video, 6 meter-R guldpokalsejladserEbbe Wedell-Wedellsborg, Rungsted
 
Mere info
7021La Nioulargue St.Tropez 
 
Mere info
702496 negativerSøren Arfelt, Middelfart
 
Mere info
7025Negativer ”gamle dage i det sydfynske”Erik B. Kromann, Marstal
 
Mere info
7026KDY fotosamlingKnud-Ole Larsen, Vedbæk
 
Mere info
7027Dias-serie ”Frederiksværk og Fjorden”Anders Høeg Post, Snekkersten
 
Mere info
7028Fotoalbum, liv i KASTorben Lind, Rørvig
 
Mere info
7029Fotos af "Runa" og "Ran II"Henning Steen Møller, Birkerød
 
Mere info
7030Fotosamling af forskellige bådeTove Gether, Svendborg
 
Mere info
7031Film (16 mm) ”SejlsportDansk Sejlunion
 
Mere info
7031Film (16 mm) ”Cold can kill”Dansk Sejlunion
 
Mere info
7032FotosamlingKirsten Faurholt, Allerød
 
Mere info
7033Billeder/negativer fra stævne på LunkebugtenArly Kaae, Brabrand
 
Mere info
7034Diverse film (VHS) fra Dansk SejlunionDansk Sejlunion
 
Mere info
7035CD "Spray's" historie, klargøring mv gennem 50 årHelge Møller, Svendborg
 
Mere info
7036VHS, Skoleskibet Danmark, "Svip"Jens Høyvald, Thurø
 
Mere info
7037Fotoalbum, Peter Konow og Caroline Iuel-BrockdorffPeter Konow, København
 
Mere info
7038Diassamling, Svendborgsund 1967 + åbning af SvendborgsundbroenHenning Madsen, Svendborg
 
Mere info
7039CD, Lystsejlads i 30'erneJens Høyvald, Thurø
 
Mere info
8000Biografier 
 
Mere info
8001Bent Aarre 
Mere info
8002Familien Benzon 
Mere info
8003Ejnar Christensen 
Mere info
8004Viggo Jacobsen 
Mere info
8005Poul Gustav Hansen, eller blot PG 
Mere info
8006Georg Berg 
Mere info
8008Folkebåden "Jester" og "Blondie" Hasler 
Mere info
8009Knud Olsen, konstruktør i verdensklasse 
Mere info
8010Uffa Fox 
Mere info
8011Dannebrog til søs 
Mere info
8012R-reglen 
Mere info
8013E. Bjørn Jensen 
Mere info
8014Kongeskibene "Dannebrog" 
Mere info
8015Danmarks Sejlerkonge Chr. X 
Mere info
8016 Poul Molich 
Mere info
9001Nordisk Folkebåd 
 
Mere info
9010Før sejlsporten kom til Danmark, 1500 - 1855 
 
Mere info
9011Sejlsporten i Danmark, de første år 1855 - 1890 
 
Mere info
9012Sejlsporten i Danmark, første sejlklub 
 
Mere info
9013Sejlsporten i Danmark, lystfartøjerne 
 
Mere info
9014Sejlsporten i Danmark, ekstreme fartøjer 
 
Mere info
9015Sejlsporten i Danmark, entypebåde 
 
Mere info
9016Sejlsporten i Danmark, konstruktørerne 
 
Mere info
9017Sejlsporten i Danmark, den faste mand 
 
Mere info
9018Sejlsporten i Danmark, krigen var slut 
 
Mere info
9019Sejlsporten i Danmark, andre bådtyper 
 
Mere info
9022Ejnar Christensen og den olympiske ild 
 
Mere info

Danmarks Museum for Lystsejlads • Frederiksø 2 • DK-5700 Svendborg • +45 30 624 623

Adresse Telefon Email Facebook

Uptime-IT © Copyright 2016