Danmarks Museum for Lystsejlads har med tilfredshed noteret sig at Byrådet i Svendborg Kommune den 25.02.2025 har besluttet at Baagø & Riber Pladsen ved havnen i Svendborg kan udvikles til et nyt Maritimt Oplevelsescenter til glæde for byen og hele Danmark.
Vi glæder os til at være en del af dette mangeårige projekt, hvor vi særligt kan bidrage med en unik samling af gamle lystfartøjer og et væld af andre lystfartøjseffekter, en aktivt sejlende flåde med udlån af både, skabe en spændende Museumshavn, et aktivt arbejdende fartøjsværksted og som hidtil afholdelse af maritime foredragsaftener. V
i vil også lægge vægt på aktiviteter for unge mennesker og vi vil arbejde på at Danmarks Museum for Lystsejlads bliver samlingspunkt for landets mange andre gamle fartøjs aktiviteter – Svendborg skal være et aktivt centrum for bevarelse af den mere end 100-årige gamle rige maritime kulturarv. Vi vil arbejde tæt sammen med ejeren af grunden og Svendborg Museum og dets dygtige museumsfolk i udviklingen heraf.
Udtalelse fra DANMARKS MUSUM for LYSTSEJLADS