Frederiksø 2 • DK-5700 Svendborg • +45 30 624 623

Adresse Telefon Email Facebook Login
topimg.jpg
topimg2.jpg

Effektliste

Effektliste

1000 - Fartøjer

Tekstbeskrivelse

 

 
Eff.nrTitelGiverFoto 
1000"Lystfartøjer"-
 
Mere info
1001"Runa"Foreningen Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1002"Miss Selandia"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
1003"Freya"Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub
Mere info
1004"Veb"Nykøbing Sjællands Kommune
 
Mere info
1005"Svip"Knud Gleie, Lyngby
 
Mere info
1006"Caramba"Nykøbing Sjælland Kommune
Mere info
1007"Gill"Hagberdt Knudsen, Kastrup
Mere info
1008MotorbådTestamente. Århus
 
Mere info
1009Optimist-jollePeter Nordbjærg, Skovshoved
Mere info
1010"Flickan"Niels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
1012RojolleNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
 
Mere info
1013Int. Moth-jolleHenrik Jensen, Svendborg
Mere info
1014BB-jolleAssens Sejlklub
Mere info
1015Finn-jolleNiels Iuel-Brockdorff
Mere info
1016Optimist-jolleDansk Sejlunion
Mere info
1017SejlkajakAxel Urup Skov, Randers
 
Mere info
1018Int. Moth-jolleHenrik Jensen, Svendborg
Mere info
101912 fods Uffa King-jolleDitlev Ramvad, Thurø
Mere info
1020"Fynsk forår"Carsten Müller, Troense
 
Mere info
1021Olympia-jolleNiels Iuel-Brockdorff, Valdemars Slot
Mere info
1022"Web VI"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
1023Optimist-jolleDeponeret af P. Oddersborg, Gudme
Mere info
1024"June" DD4Claus Boelsmand, København
Mere info
1025"Ninet"Dansk Piratjolle Klub
Mere info
1026"Cutty", ex. "KDY" 1931Brdr. Hartmanns Fond
 
Mere info
1027"Jan"Familien Thorsager, Aarhus
Mere info
1028Oslo-jolleDanmarks Museum for Lystsejlads & Martin Jørgensen, Skarø
 
Mere info
1029SejljolleJørgen Mik-Meyer, Virum
Mere info
1030OK-jolleOticon-Fondet
Mere info
1032Isbåd, gaffelriggetNiels Krarup, Roskilde
Mere info
1033Int. 14 feet Uffa FoxJørgen Jørgensen, Tisvildeleje
 
Mere info
1034"Malemukken"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
1035"Cigaren"Fr. Berg
 
Mere info
1036"Wood-power"Fr. Berg
 
Mere info
1037"Eh"Dannebrog Rederi og Ebbe Wedell-Wedellsborg
 
Mere info
1038HydroplanDeponeret af Egeskov Slot
 
Mere info
1039KajakPastor emeritus Kristian Kjeldgaard, Egense
 
Mere info
104012 feet National FireflyUlla og Anders Sandberg, Maidenhead England
Mere info
1042"Christine B II", LA Krydser nr. 0Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet
 
Mere info
1043"Dana"Steen Kristensen, Sundby
 
Mere info
1044"Fru Madsen", Ole-BådLotte og David Holm
Mere info
104510 fods Lohals-jolleJesper Jensen, Lohals
 
Mere info
1046"Sus"Christian Schiønbeck, Nykøbing Falster
 
Mere info
1048"Lilli"Kastrup Strandpark
Mere info
1049"Andrea Sprut"Peter Faurhøj, Allerød
 
Mere info
1050"Eva" J-186Connie og Knud Jantzen, Galten
Mere info
1052Int. Moth-jolleOtto Røsting, Kerteminde
 
Mere info
1053Snipe-jolleAxel Hartmann, Hedehusene
 
Mere info
1054"Thine"Danmarks Museum for Lystsejlads
 
Mere info
10553 robådeMarstal Sejlklubs Roafdeling
 
Mere info
105612 fods slæbejolleJannik Berntsen, Frederiksværk
 
Mere info
1057"Leise" Starbåd 3261Morten Lindstrøm, Ry
Mere info
1058KaproningsbådNyborg Roklub
 
Mere info
1059"Vi-Vil"Præstø Sejlklub
Mere info
1060"Stormy II"Svend Billesbølle, Holbæk
 
Mere info
1061"Marco II"Deponeret af Käthe Marsing, Hornbæk
Mere info
1062"Boreas" DN-isbåd HM Dronningen og HKH Prinsen
Mere info
1063"Glory"Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1067Moth-jolleJesper Larsen, Hvidovre
 
Mere info
1068"Svend VI" SSA-bådVikingeskibshallen, Roskilde
Mere info
1069Struer kajakDeponeret af Statens Kunstfond
 
Mere info
1070IsbådBirthe Hansen/Lis Pedersen, Kbh. S og Højslev J.
 
Mere info
1071Int. 14 feetJ.E. Trane, Nykøbing Falster
 
Mere info
1072InriggerHolbæk Roklub
Mere info
1073UdriggerMarstal Sejlklubs Roafdeling
 
Mere info
1075Flipper-jolleEjet af prinserne, Kongehuset
 
Mere info
1076Vigø-jolleFinn Larsen, Vester Åby
Mere info
1077KutterPer Sindrup, Næstved
 
Mere info
1078Nordborg-jolleOle Møller-Olsen, Nordborg
 
Mere info
1079Mirror-jolleAnette Sørensen og Henrik Barslund og Dansk Mirror Klub
Mere info
1080Wayfarer-jolleSkandinavisk Wayfarer Sammenslutning
 
Mere info
1082"Start"Skovshoved Roklub
Mere info
1083Flying JuniorNiels Rørdahl
 
Mere info
1084HelsingørjolleLars Andersen, Kolding
Mere info
1085IsbådBorup Jensen, Vester Skerninge
 
Mere info
1086Kano”Spanja”, Kajakklubben Esrum Sø
Mere info
1088"Sir Erwin"Jørgen Steen Royal Petersen, Nyborg
Mere info
10894 meter vandlinielængdebåd m. rigJohn Nielsen, Bramming
 
Mere info
1090SlæbejollePalle Hansen, Rønne
 
Mere info
1091"Wood-power"Inger Nielsen, Kalundborg
 
Mere info
1092"Vestkyst"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1093"Limfjord"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1094"Arrow"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1095"Ribelle"Deponeret af kajakklubben Strømmens seniorer
 
Mere info
1096GummibådJørgen Bergmann, Fåborg
 
Mere info
1097"Bette Ole", Ole Båd 13Danmarks Museum for Lystsejlads
Mere info
1098Trapez-jolleTrapezjolleklubben/Stephan Nandrup-Bus
Mere info
1099"Springeren"Fredericia Roklub
 
Mere info
1100"Georg"Frank Petersen, Frederiksberg
Mere info
1101"Nordson"Jan Olsen, Helsingør
 
Mere info
1102KaproningskajakBjarne ”Bubi” Kongstad, Odense NV
 
Mere info
1103Single scullerPer Steensen, Virum
 
Mere info
1105Ejvind ro-jolleSøren Westphal, Kogtved.
 
Mere info
1106RobådKolund roklub.
 
Mere info
1107Nordborg-jolleGerda Johansen, Gilleleje
Mere info
1108Finn-jolle D8Claus Westh-Henrichsen, Gilleleje
Mere info
1109Brøndby-jolle B70Gunnar Iversen, Holte
Mere info
1110"Lillian"Pauli Winther, Bregnør
 
Mere info
1111Fire åres udriggerSvendborg Roklub
 
Mere info
1112"Søløven"Arne Olsen, Nakskov
Mere info
1113"Passat"Finn Baumann Petersen, Vipperød
 
Mere info
1114DansurferLene Damkier, Svendborg
 
Mere info
1115"Ninus"H.J. Mærsk-Møller, Thurø
Mere info
1116 "Pirette", Snipe-jolle D 12879Henrik Reese, Aabenraa
Mere info
1117Bianca 27 D-00 PrototypeUlla Holm, Faaborg
 
Mere info
1118Sammenklappelig sejljollePoul-Ove Skytte Øland, Korinth
 
Mere info
1119"Perle" Klinkbygget slæbejolleBent Høyer, Troense
 
Mere info
1120"Ove" Motor Chalup, 26 fodErik Korn Eriksen, Marstal
 
Mere info
1121"Kanok" 26 m² Utzon SpidsgatterKlaus Illum, Fur
 
Mere info
1122Elvstrøm 20 "Yepti" senere "Vims III"Bo Vilkens, Snekkersten
 
Mere info
1123Diagonallimet jolleOle Schack Petersen
 
Mere info
1124SejlkatamaranLise og Teis Lund, Smørum
 
Mere info
1125"Tippe" Nordisk FolkebådLillebælt Smakkelaug/Tuborgfonden
 
Mere info
1126Dobbelt gig / dobbelt toer uden styrmandKirsten Boysen, Munkebo
 
Mere info
1127Glasfiberjolle, MC-pepper 1000Henning Sadolin, Dragør
 
Mere info
1128"Lille Losse" ringdæksjolle MSJ HansenDorrit og Ann Helsfeldt, Kastrup
 
Mere info
1129"Uhuru" Ljungström sejlyachtSøren Anshelm, Omø
 
Mere info
1130"Fortuna" sejljolle, E. Bjørn JensenSpejdergruppen Fortunen, Lyngby
 
Mere info
1131”Springeren”, Utzon spidsgatter, S30D47, 1954Martin Stockholm, Svendborg
 
Mere info
11329 fods mahogni jolle m. årer, 1957Finn Jensen, Horsens
 
Mere info
1133Flying Dutchman G 1257Peter Voss, Odense
 
Mere info
1134"Meteor", Kaiser Wilhelms Chalup fra Meteor, 1898Deponeret af Niels Højlund Hansen og Jørgen Lundsgaard
 
Mere info
1135"Gnisten"Deponeret af Michael "Gnist" Christensen
 
Mere info
1136"Pirat", gaffelrigget kutter (replika)familierne Heinrich og Rolner, Tyskland
 
Mere info
1137Laserjolle nr. 58775Peter Nielsen, Skovshoved
 
Mere info
1138"Habakuk", Great Dane 28, D1, Aage UtzonBenjamin Götke
 
Mere info
113910 fods sejljolle, Raminola, Ejvinds Plasticjoller, RanzausmindeFini Rasmussen, Rudkøbing
 
Mere info
1140Europajolle, D184, Henriksens Jolleværft 1972Lars Overgaard, Højby
 
Mere info
1141Ålborgjolle bygget af Maritimt Center DanmarkSvendborg Museum
 
Mere info
1142"Christine B II", LA Krydser nr. 0Lars Chr. og Else Margrethe Lauridsen, Hornslet
 
Mere info
1143"Tortue", Knarr OD 55Nanna Thorball og Klaus Mortensen, Kgs. lyngby
 
Mere info

Danmarks Museum for Lystsejlads • Frederiksø 2 • DK-5700 Svendborg • +45 30 624 623

Adresse Telefon Email Facebook

Uptime-IT © Copyright 2016